Dijital Ajansımız: Agresif Arılar Haber Sitemiz: Meraklı Hastalar

Blog

Yurtdışından Hasta Nasıl Getirilir?

Türkiye sağlık turizminde oldukça güçlü bir konumda. Alanında uzman pek çok doktor, yabancı hastalara uluslararası standartlarda sağlık hizmeti sunuyor.

2023 yılında sağlık turizminde hedef 25 milyar dolar

Sağlık Bakanlığı’nın verilene göre hedef, 2023 yılında 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de tedavi etmek. Bu nedenle hem turizmciler ayağında hem de sağlık sektörü ayağında çalışmalar sürüyor. Sağlık turizminden gelir beklentisi 2017-2018 yıllarında 9-10 milyar dolar, 2023 yılında ise 20-25 milyar dolar olması hedefleniyor.

Sayıları her geçen gün artan yeni hastaneler gibi bireysel doktorların da yapmış olduğu tanıtım çalışmaları ile sağlık sektöründe rekabet oldukça artıyor. Rekabet o kadar kuvvetli bir hal aldı ki artık yurt içerisinden değil yurt dışından da hasta getirmek için sağlık kurumları ve bireysel hekimler yeni iletişim yöntemleri deniyor.

Türkiye’de sağlık turizimine yapılan teşvikler de oldukça fazla. Hal böyle olunca pek çok sağlık turizm firması kuruluyor fakat bu firmalar bu rekabet içerisinde tek başına ne kadar etkili?

Sağlık turizminde Avrupa dönemi kapandı yeni hedef Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler

Önümüzdeki senelerde daha da popüler hale gelecek bu coğrafyalar için bugünden neler yapılmalı ve buradaki potansiyel hasta çevresine nasıl ulaşılmalı?

Cevabımız çok basit. Öncelikle değişime hazır olmalı ve iletişim yatırımlarınızı doğru hedeflemelisiniz. Bir yıl içerisinde ayırdığınız sağlık iletişim bütçenizi öncelikle Türkiye ve uluslararası medya kuruluşları olmak üzere ikiye bölmelisiniz. Uzmanlık alanınız potansiyel sağlık turizmi içerisinde bir yıllık sağlık iletişim ve tanıtım bütçenizi uluslararası medya çalışmalarınıza kaydırmanızı tavsiye ederiz.

Bir yıllık iletişim ve tanıtım bütçe yönetimi ilk adım. İkinci adım bu ülkelerde yapılacak iletişim çalışmaları için doğru hedef kitleye ulaşacak medya ağıdır. Burada sizin için analiz yapabilecek ve ülkelerin ana akım medyaları ile çalışan profesyonel bir sağlık iletişim danışmanlık firması ile yol almanızı öneririz. Çünkü her ülkenin insanı farklı olduğu için yapılan haber çalışmaları da o ülkenin toplumuna göre değişmektedir. Bu anlamda hangi ülkeye nasıl bir haber çalışması yapacaksınız ve yapılan haberi o ülkenin hangi iletişim kanallarını kullanarak duyuracaksınız?

İşte bu iki süreç çok iyi hedeflenmelidir. Aksi takdirde yanlış medya ve yanlış haber seçimi size hasta kazandırmak yerine boşa zaman ve boşa bütçe harcatmaktan başka bir sonuca ulaştırmayacaktır.

Uluslararası medya kullanımında gerçekleştirilecek sağlık iletişim çalışmalarında bütçelendirme kısmı gözünüzü korkutuyor olabilir. Ancak unutmayın profesyonel bir sağlık iletişim danışmanlık firması sizin ayırabileceğiniz minimum bütçelerle bile sizi bu alanda farklılaştırma gücüne sahiptir. Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlık Firması olarak yurtdışına özel PR ve dijital çözümler sunuyoruz.