Dijital Ajansımız: Agresif Arılar Haber Sitemiz: Meraklı Hastalar

Blog

Doktor Reklamlarına Dair Uygulanabilecek Etik 7 Örnek

Doktorların reklam yaparlarken yasaklara ve etik kurallara takılmamaları adına 7 örnek sıraladık.

Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlığı’nda doktor, klinik ve hastane reklamlarında sağlık mevzuatlarına ve hastaları koruyan yaklaşımları ele alıp hekimlere reklam çözümleri sunuyoruz. Bu anlamda sizler için 7 doğru doktor reklam örneğini sıraladık.

Doktor reklamına örnek 1

Örneğin bir diyetisyenin gıda sektöründeki bir markanın yüzü olması tamamen etik dışıdır. Ama aynı diyetisyen isim vermeden gıda sektöründeki ana bileşenleri eğitici şekilde anlatarak reklam yapması etiktir. Halkın bilgi alma kuralını da bir anlamda doyurmuş olacaktır.

Doktor reklamına örnek 2

Bir kalp cerrahının gıda ve beslenme konusunda reklam yapması etik dışıdır. Uzman olduğu alan dışında bilgi vermek yanıltıcı ve rekabet dışıdır. Oysa ki kendi alanında yapacağı kalp ve damar ile ilgili reklamlar doğru mesajlar kapsamında etik kapsamında olacaktır.

Doktor reklamına örnek 3

Bir doktorun ilaç ya da cihaz tanıtması ve bunun üzerinden reklamını kurması etik dışı ve yasadışıdır. Doktor varolan ilaç ve cihazın tanıtımını reklamlarında yaparken cihaz veya ilacın nasıl ki “en iyi cerrahi yöntemi ben uyguluyorum” diyemiyorsa aynı şekilde o cihaz ve ilaçların avukatlığına soyunamaz.

Doktor reklamına örnek 4

Mailing yaparken hastalara atılan emailler kurum dışıdır ve seçilen metinler özenle seçilmelidir. Aksi takdirde cezai işleme maruz kalabilirsiniz. Mailing yaparken bilgilendirici içerikler seçilmelidir.

Doktor reklamına örnek 5

Hastanelerin veya kliniklerin hastalara veya bölgelerindeki evlere dağıttıkları eşantiyon ve hediye ürünlerin dikkatle seçilmesi gerekiyor. Bu ürünlerin hastaları rencide edecek ürünler olmaması ve bu hediyelerdeki mesajların hastaları yanıltıcı bilgiler içermemesi gerekmektedir.

Doktor reklamına örnek 6

Sosyal medya hediye kampanyalarında doktorların ücretsiz tedavi imkanları sunmaları yasak olmasada etik dışıdır. Sosyal medyada etki yaratılmak isteniyorsa ilgili hastalıkla alakalı sağlık eşantiyonları veya daha farklı hediyeler verilmelidir. Hediye olarak tedavi, ameliyat gibi sosyal medya kampanyaları yapılmamalıdır.

Doktor reklamına örnek 7

Hastalar üzerinden gerçek olmayan tedaviye yönelik reklamları sunmak yasadışı ve etik dışıdır. Hastalar tedavi edilmiş ve onam alınmışsa bu kişiler halka haber verme amaçlı PR alanında gösterilmelidirler.