Our Blog

Türkiye’deki 1 Milyar Dolarlık Saç Ekim Endüstrisinin Perde Arkası

Türkiye hizmet verdiği sağlık endüstrisinde özellikle “Saç Ekim” anlamında dünyada gözde merkezlerden biri haline geldi.

1 milyar dolarlık büyük bir endüstri haline gelen “Saç Ekimi” işi her ay 5000 kişinin nakil için Türkiye’ye gelmesiyle İstanbul’u dünyanın kafa aktörlerinden biri yaptı.

İstanbul şehri 350 klinikle saç ekimi için önemli merkezlerden biri haline gelirken ünlü Wired dergisinin fotoğrafçısı ise Türkiye’de oluşan bu sektörü fotoğraflamış ve ortaya çok ilginç gerçekler çıkmış.

Fotoğrafçı Emanuele Satolli, İstanbul’un sokaklarında, müzelerinde ve tarihi mekanlarında başında bandaj dolu birçok insanı fotoğraflamış. Satolli, kimisinin ailesiyle kimisinin ise yalnız dolaştığı bu şehirde Türkiye’nin saç ekiminde dünyadaki birçok ülkeden daha kaliteli ve fiyat olarak ucuz bir ülke olduğu gerçeğiyle karşılaşmış.

Satolli, saç folikülü klonlama işlemlerinin Türkiye’de ortalama 1.700 ila 2.000 dolar arasında fiyatlandırıldığını, ABD’de ise bu fiyatın 15.000 ila 25.000 dolar arasında olduğunu anlatmış.

Saç ekimi için Türkiye’ye gelenlerin birçoğunun Ortadoğu ülkesinden geldiğini ve bu sektörü daha derinine incelerken sağlık turizminin ve saç ekim endüstrisinin Türkiye’de geldiği noktaları şaşkınlıkla izlediğini Wired dergisindeki okurlarına belirtmiş.

Wired dergisinin bu ufak araştırmasından sonra aslında Türkiye’nin sağlık turizminde saç ekimi dışında diğer konularda da başat aktörlerden biri haline gelmesi şans değil. Özellikle yurtdışında sağlık hizmetlerinin pahalı, hizmet kalitesinin ise yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Başarılı Türk doktorları ise sağlık turizminin en önemli etkenlerinden biri haline gelmiş durumda.

Kaynak: Wired
Fotoğraflar: Emanuele Satolli

Tags: , , , ,

Yorumları Göster (0)

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!